Future Leaders Exchange

Future Leaders Exchange (FLEX)

Chceš si vyzkoušet život amerického teenagera? Bydlet rok v americké hostitelské rodině a studovat na americké střední škole? Zabojuj o stipendium FLEX, které plně hradí Ministerstvo zahraničí USA.

Future Leaders Exchange neboli FLEX je roční stipendijní program pro středoškoláky z dvaadvaceti evropských a asijských zemí, který plně hradí Odbor pro vzdělávací a kulturní záležitosti Ministerstva zahraničí USA.

Jeho financování prosadil v americkém Kongresu v roce 1992 senátor Bill Bradley, který tak chtěl po pádu komunismu posílit vzájemné porozumění mezi Spojenými státy a zeměmi bývalého Sovětského svazu.

Už o rok později, v roce 1993, se do USA vypravila první skupina studentů. Za třicet let své existence prošlo programem FLEX víc jak 30 000 středoškoláků.

V posledních letech se program rozšiřuje mimo země bývalého SSSR. V srpnu 2019 s ním do USA odcestovala první skupina deseti studentek a studentů z Česka.

Zájemci mohou o stipendium FLEX zabojovat ve výběrovém řízení, jehož první kolo spočívá v tom, že studenti vyplní a odešlou on-line přihlášku a posléze absolvují krátký on-line test z angličtiny.

Výběrové řízení na FLEX 2024–25 je už za námi. Uzávěrka prvního kola pro české uchazeče byla 28. září. Semifinále v Praze a Brně jsme uspořádali v listopadu a teď už jen čekáme na výsledky.

V posledních dvou letech semifinále probíhá částečně prezenčně a částečně virtuálně. Studenti a studentky jedou do Brna nebo Prahy, kde absolvují pohovor a pod dohledem píšou eseje. Součástí semifinále je také virtuální informační schůzka a studenti odevzdávají podrobnou on-line přihlášku.

Výběr stipendistů probíhá na základě jejich dovedností a připravenosti zvládnout roční pobyt v cizině. Znalost anglického jazyka je důležitým, ale zdaleka ne jediným kritériem výběru. Uchazeči musí také prokázat zdravotní způsobilost pro účast v programu.

Vybrané studentky a studenty čeká pobyt v amerických rodinách, které je hostí bez nároku na honorář, a studium na místní střední škole.

Držitele stipendia informujeme o přijetí do programu nejpozději do poloviny května. Loni jsme výsledky oznámili už v březnu a i letos by to mělo být v podobném termínu.

V červnu nebo červenci se noví stipendisté účastní několikadenního předodjezdového kurzu a do USA cestují v červenci nebo srpnu. Studenti se domů vrací v květnu nebo červnu následujícího roku.

Stipendisté programu FLEX se musí po jeho ukončení vrátit do Česka k datu, které jim určí organizace American Councils. Americké vízum udělené za účelem účasti v programu FLEX není možné měnit nebo prodloužit.

Kdo se může hlásit na FLEX v Česku?

  • čeští občané, kteří splňují věkový limit zveřejněný v době otevření přihlášky

  • studují v 1. nebo 2. ročníku střední školy v Česku (nebo v odpovídajícím ročníku víceletého gymnázia)

  • mají dobrý prospěch a domluví se anglicky

  • nepobývali v USA v součtu déle než 90 dní za posledních pět let

FLEX velmi vítá přihlášky studentů se zdravotním postižením, kteří se mohou hlásit i ve třetím ročníku střední školy. Programu se každý rok účastní přibližně 20 zdravotně postižených středoškoláků.

Co FLEX stipendistům hradí?

  • cestu z místa bydliště v Česku do USA a zpět

  • měsíční kapesné určené na společenské aktivity a nákup základních osobních potřeb (např. osobní hygienické potřeby)

  • umístění v prověřené hostitelské rodině na jeden školní rok
    a studium na americké střední škole

  • přípravná školení před odjezdem do USA a po návratu do Česka

  • aktivity v místě pobytu v USA

  • zdravotní pojištění, které nepokrývá zubní zdravotní péči a zdravotní péči spojenou s již existujícím nebo chronickým onemocněním

Co stipendium nepokrývá?

  • náklady na získání cestovního pasu

  • osobní útratu nad rámec měsíčního kapesného

  • náklady na nadměrná cestovní zavazadla

  • náklady na telefon a internetové připojení v USA

K čemu je FLEX dobrý?

Stipendisté mají šanci poznat americký životní styl a kulturu a seznámit svou hostitelskou rodinu a americké spolužáky a učitele s kulturou a historií své země.

Studenti se vracejí domů samostatnější a připravenější na život v dnes stále více propojeném světě. Získávají cit k odlišnostem jiných kultur a během pobytu si vytvářejí pevná, dlouhotrvající pouta k hostitelské rodině a novým kamarádům.

Co zvážit, než podám přihlášku?

Zájemci o program FLEX by si měli uvědomit, že jim roční pobyt v zahraničí může zkomplikovat studium v Česku.

Učební plány a předměty na amerických středních školách se výrazně liší od těch českých. Může se stát, že domovská střední škola studium v USA neuzná nebo bude po stipendistech požadovat složení rozdílových zkoušek.

Zájemci by si měli ve své české střední škole zjistit, zda budou muset opakovat ročník, případně za jakých podmínek budou moct pokračovat ve studiu se svou třídou.

Informace o stipendiu FLEX

Odkaz a uzávěrka
On-line přihlášku na školní rok 2024–25 jsme spustili na začátku srpna a uzávěrka pro české uchazeče a uchazečky byla 28. září

Sponzor programu
Odbor pro vzdělávací a kulturní záležitosti Ministerstva zahraničí USA

Výlohy účastníků
Program je plně hrazen Ministerstvem zahraničí USA

Kdo se může hlásit?
Středoškolačky a středoškoláci, kteří splňují kritéria programu včetně českého občanství

Webové stránky stipendia
Future Leaders Exchange

Oficiální brožura programu FLEX (v anglickém jazyce)